Aktualności

WIELKI POST III  Niedziela

WIELKI POST III Niedziela

Bóg pragnie być Panem naszego życia. Daje nam Prawo, wyrażone w Dekalogu, które chroni nas i pozwala bezpiecznie rozwijać swoją wiarę. To także wytyczne do wielkopostnego rachunku sumienia, który jest okazją do spojrzenia na nasze życie i dokonanie stosownych poprawek. Chodzi przede wszystkim, by Bogu przekazać ster naszej codzienności, by oczyścić świątynię naszego serca od nieuporządkowanych przywiązań. I oddać Panu to wszystko, co sprzeciwia się Jego woli. W ten sposób staniemy się ludźmi wolnymi, którzy będą mogli odkrywać prawdę. A prawda pozwoli nam cieszyć się radością i wolnością dzieci Bożych.

ADWENT

ADWENT

Okres Adwentu to czas oczekiwania na święta Bożego Narodzenia. Jeżeli zależy nam na tym, żeby nie zmarnować sensu tych świąt, powinniśmy się do nich przygotować również duchowo. To dlatego w liturgii adwentowej tyle intensywnego nawoływania do przebudzenia i czuwania.

W tym miejscu aż się prosi, żeby przypomnieć trzy wymiary czuwania chrześcijańskiego, jakie rozróżnił Jan Paweł II podczas Apelu Jasnogórskiego, 18 czerwca 1983, a więc w momencie, kiedy stan wojenny nie był jeszcze ostatecznie odwołany. „Co to znaczy: czuwam? To znaczy, że staram się być człowiekiem sumienia. Że tego sumienia nie zagłuszam, i nie zniekształcam. Nazywam po imieniu dobro i zło, a nie zamazuję. Wypracowuję w sobie dobro, a ze zła staram się poprawiać, przezwyciężając je w sobie. To taka bardzo podstawowa sprawa. (...) Jest zaś tym ważniejsza, im więcej okoliczności zdaje się sprzyjać temu, abyśmy tolerowali zło, abyśmy łatwo się z niego rozgrzeszali. Zwłaszcza jeżeli tak postępują inni”.

Dopiero czuwanie nad swoim sumieniem umożliwia człowiekowi prawdziwą miłość bliźniego. Papież wtedy kontynuował: „Czuwam – to znaczy dalej: dostrzegam drugiego. Nie zamykam się w sobie, w ciasnym podwórku własnych interesów czy też nawet własnych osądów. Czuwam – to znaczy: miłość bliźniego. To znaczy: podstawowa międzyludzka solidarność”.

Prawdziwa zaś miłość bliźniego będzie w sposób niejako automatyczny docierała zarówno w wymiary społeczne, jak narodowe: „Czuwam – to znaczy także: czuję się odpowiedzialny za to wielkie, wspólne dziedzictwo, któremu na imię Polska. To imię nas wszystkich określa. To imię nas wszystkich zobowiązuje. To imię nas wszystkich kosztuje.”.

Rekolekcje adwentowe 15-17.12.2023 r.

Spowiedż adwentowa 16 .12 .2023 w godzinach od 8.30 do 11.00 i od 15.00 do 16.00

KONCERT

KONCERT

Parafia p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Ćmielowie zaprasza na koncert muzyki klasycznej i filmowej w wykonaniu Żeńskiego Kwartetu Smyczkowego
CON AFFETTO

w dniu 26 listopada 2023 r. (niedziela) godzina 15.45

w Kościele p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Ćmielowie

Parafia Rzymskokatolicka pw. Wniebowzięcia NMP w Ćmielowie realizuje projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich w ramach Osi Priorytetowej 4 – Dziedzictwo naturalne i kulturowe, Działania 4.4 Zachowanie dziedzictwa kulturowego i naturalnego, Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego

na lata 2014 – 2020, pn.: Prace konserwatorskie drewnianego stropu z fasetą w nawie głównej
Kościoła pw. Wniebowzięcia NMP w Ćmielowie

Ogłoszenia duszpasterskie

V Niedziela Wielkiego Postu 17.03.2024 r.

16 marca 2024 16:36

  1. Rozpoczęliśmy dzisiaj Wielkopostne Rekolekcje. Prowadzi je ks. Damian Zieliński . Jutro we wtorek i środę nauki dla wszystkich o godz. 9.00 i 17.00. W środę dzień spowiedzi. Od 8.30 do 12.00 i od 15.00 do 17.00.

  2. Dzisiaj o godz. 16.45 Nabożeństwo Gorzkich Żali z kazaniem pasyjnym.

  3. O jutra swoje rekolekcje mają dzieci i młodzież z naszych Szkół.

  4. W środę o 16.30 Nabożeństwo do Matki Bożej i św. Józefa z modlitwą za misje.

  5. W środę na godz.18.00 zapraszam Rodziców młodzieży bierzmowanej do sprzątania kościoła. Proszę przynieść sprzęt do sprzątania.

  6. W czwartek o 16.30 Adoracja Najświętszego Sakramentu z modlitwą o powołania i świętość kapłanów.

  7. W czwartek o godz.18.00 Ks. Biskup Krzysztof Nitkiewicz udzieli sakramentu bierzmowania naszej młodzieży. Taca z bierzmowania na Fundusz Ewangelizacyjny.

  8. W piątek o 16.00 Parafialna Droga Krzyżowa ulicami naszego miasta. Zapraszamy serdecznie do wspólnej modlitwy. Rozpoczęcie w kościele. Strażaków prosimy o zabezpieczenie trasy.

  9. W sobotę o godz.14.30 Droga Krzyżowa na Piaskach Brzóstowskich. Rozpoczęcie przy Leśniczówce zakończenie z poświeceniem odnowionego krzyża. W Grójcu o 17.45. Rozpoczęcie przy krzyżu.

  10. Chorych przed Świętami będziemy odwiedzać w sobotę 23 marca od godz.10.30. Zapisy w zakrystii.

  11. Za tydzień Niedziela Palmowa. Poświęcenie palm na każdej Mszy świętej. Uroczyste poświęcenie palm z procesją o godz. 10.30.

  12. Bóg zapłać za ofiary na Kościół na kwiaty do Bożego Grobu . 

  13. Prowadzona jest zbiórka małych elektrośmieci tj. telefony komórkowe tablety laptopy zużyte baterie oraz banknoty wycofane z użycia. Jest to pomoc dla misji. Pudełko jest w przedsionku kościoła do końca marca.

  14. Zachęcamy do nabywania prasy katolickiej.

  15. Do nabycia są baranki wielkanocne w cenie 8 zł.

  16. Jubilatom i solenizantom tego tygodnia składamy serdeczne życzenia.

  17. W tym tygodniu pożegnaliśmy śp. Mirosława Nikodema.

Parafia w Ćmielowie

Historia Parafii

 

Miasto Ćmielów, od lat słynące z fabryki porcelany, leży kilka kilometrów na wschód od Ostrowca, w miejscu gdzie rzeka Kamienna w swej drodze ku Wiśle, dotychczas kierując się na wschód, zakręca ostro ku północy. Początki Ćmielowa sięgają przynajmniej wieku XIV. Nieco zamieszania powoduje często występująca w literaturze identyfikacja Ćmielowa z wsią o nazwie Szydłów (lub Szydłowiec). Uważano, że Ćmielów powstał z dawnego Szydłowa, ale jest to tylko część prawdy. Szydłów z całą pewnością znajdował się „w bezpośrednim zasięgu terytorialnym późniejszego miasta Ćmielowa” – pisze profesor Kiryk, a nowe miasto powstało na gruntach dwóch wsi: Szydłowa i Ćmielowa. Związki Szydłowa z miastem Ćmielowem szczególnie ważne są, gdy chodzi o ćmielowską parafię. Wiejska parafia Szydłowa, z chwilą powstania miasta, przekształciła się w miejską parafię ćmielowską. Parafia szydłowska /Scidlow/ leżąca w archidiakonacie zawichojskim, po raz pierwszy notowana jest w roku 1325. Siedemnastowieczny inwentarz podaje datę erekcji parafii na rok 1313, co wydaje się prawdopodobne, skoro w roku 1325 szacowano ją na 3 grzywny dochodu.
W Liber Beneficiorum Długosz pisze o świątyni murowanej z białego kamienia, nie podaje jednak żadnych dat co do jej fundacji i budowy. Nie przytacza także nazwiska fundatora. Znane jest tylko wezwanie kościoła, które przetrwało do dnia dzisiejszego: Wniebowzięcie Najświętszej Marii Panny. Badania architektoniczne ćmielowskiego kościoła, (przeprowadzone przed kilku laty przy okazji wymiany tynków) wykazały, że w jego murach znajdują się dość znaczne partie pochodzące z XIV stulecia. Najstarszą częścią świątyni jest nawa, wymurowana na planie prostokątna, spięta kamiennym cokołem i wzmocniona szkarpami – dziś częściowo wyburzonymi.
Gruntowną przebudowę kościół zawdzięcza Mikołajowi Szydłowieckiemu, już po uzyskaniu przez Ćmielów praw miejskich, czyli po roku 1505. Do nawy dobudowana została od południa kruchta, a od wschodu prezbiterium z zakrystią od północy. Te przybudówki nie posiadają już ani cokołu, ani przypór. W południowej ścianie odkryto i wyeksponowano (rok 1994) pochodzący z tych czasów późnogotycki, kamienny portal, o skromnych oprofilowaniach. Inne późnogotyckie portale znajdują się przy wejściu do nawy od zachodu oraz pomiędzy prezbiterium i zakrystią.
Około połowy XVI stulecia kościół zniszczyli arianie, a sto lat później sprofanowali go Szwedzi. Rekonsekracji ołtarzy dokonał potem Mikołaj Oborski, krakowski sufragan. W latach 1716 –41, kiedy proboszczem był ksiądz Samuel Szwykowski, kościół wyremontowano, wymieniając na nowe: dach i posadzki. Następny proboszcz, prałat Kazimierz Dziewulski, zagospodarował otoczenie kościoła, nadając mu kształt zachowany do dzisiaj. Uzupełnił i nadmurował ogrodzenie, wybudował w jego narożniku wysoką dzwonnicę oraz zasadził drzewa. Przy kościele, od zachodu i południa, dobudował kruchty. Na dachu wystawił wieżyczkę na sygnaturkę, a w nowej dzwonnicy powiesił pięć dzwonów. Najstarszy z nich, ozdobiony jest gotyckim napisem z datą 1528. Na początku wieku XIX przebudowano (zmniejszono) okna, wybudowano też przy południowej ścianie nawy nową kruchtę (trzecią z kolei na tym samym miejscu). Powiększono także kruchtę zachodnią, a w prezbiterium założono kasetonowy strop.

Artykuł pochodzi ze strony: http://dawnekieleckie.pl/cmielow-kosciol-parafialny/

image
KANCELARIA PARAFIALNA

Poniedziałek    16.00 - 16.45

Wtorek              16.00 - 16.45

Środa                16.00 - 16.45

Czwartek           16.00 - 16.45

Piątek                8.00 - 9.00

                          16.00 - 16.45

Sobota               8.00 - 9.00

                          16.00 - 16.45

Kancelaria nieczynna w niedziele i świeta i I piątek miesiąca.

PORZĄDEK MSZY ŚWIĘTYCH

Niedziele i święta
7.00, 9.00, 10.30, 12.00, 17.00

W dni powszednie

7.00 ; 17.00

KONTAKT

Parafia pod wezwaniem Wniebowzięcia NMP

ul. Ostrowiecka 36
27-440 Ćmielów
tel: 15 8612056

parafia.cmielow@vp.pl