Aktualności

TRIDUUM PASCHALNE

TRIDUUM PASCHALNE

WIELKI CZWARTEK

18.00 MSZA WIECZERZY PAŃSKIEJ

Adoracja w ciemnicy do godz.21.30

WIELKI PIĄTEK

Adoracja od godziny 6.30

15.00 ROZPOCZĘCIE NOWENNY PRZED ŚWIĘTEM

MIŁOSIERDZIA

17.00 DROGA KRZYŻOWA I LITURGIA WIELKIEGO PIĄTKU

Adoracja do godziny 22.00

WIELKA SOBOTA

Adoracja od godziny 6.30

9.00 – 11.30 poświęcenie pokarmów w kościele od 9.00 poświecenie pokarmów po wioskach

15.00 NOWENNA PRZED ŚWIĘTEM MIŁOSIERDZIA

18.00 WIGILIA PASCHALNA

NIEDZIELA ZMARTWYCHWSTANIA

MSZE ŚWIETE – 6.00 REZUREKCJA ORAZ 9.00 ; 10.30 ; 12. 00 ; 18.00

15.00 NOWENNA PRZED ŚWIĘTEM MIŁOSIERDZIA

WIELKI POST - Niedziela Palmowa

WIELKI POST - Niedziela Palmowa

Liturgia Niedzieli Palmowej przybliża nam zbawcze wydarzenie z życia Jezusa Chrystusa – uroczysty wjazd do Jerozolimy, który jest bezpośrednim przygotowaniem do Jego męki i śmierci na krzyżu. Tłumy witające wkraczającego do Jerozolimy Pana rzucały na drogę płaszcze i gałązki, wołając: Hosanna Synowi Dawidowemu. Triumf Chrystusa i Jego Ofiara są ze sobą nierozerwalnie związane. Jak mówił papież Franciszek, „ta uroczystość ma poniekąd dwojakie zabarwienie – słodkie i gorzkie, jest radosna i bolesna, ponieważ celebrujemy nią Pana, który wkracza do Jerozolimy i zostaje okrzyknięty przez swoich uczniów królem. Jednocześnie uroczyście czytany jest ewangeliczny opis Jego męki. Z tego względu nasze serce odczuwa przejmującą sprzeczność i w jakimś niewielkim stopniu doświadcza tego, co musiał czuć w swoim sercu Jezus owego dnia, kiedy radował się ze swoimi przyjaciółmi i płakał nad Jerozolimą”.

ADWENT

ADWENT

Okres Adwentu to czas oczekiwania na święta Bożego Narodzenia. Jeżeli zależy nam na tym, żeby nie zmarnować sensu tych świąt, powinniśmy się do nich przygotować również duchowo. To dlatego w liturgii adwentowej tyle intensywnego nawoływania do przebudzenia i czuwania.

W tym miejscu aż się prosi, żeby przypomnieć trzy wymiary czuwania chrześcijańskiego, jakie rozróżnił Jan Paweł II podczas Apelu Jasnogórskiego, 18 czerwca 1983, a więc w momencie, kiedy stan wojenny nie był jeszcze ostatecznie odwołany. „Co to znaczy: czuwam? To znaczy, że staram się być człowiekiem sumienia. Że tego sumienia nie zagłuszam, i nie zniekształcam. Nazywam po imieniu dobro i zło, a nie zamazuję. Wypracowuję w sobie dobro, a ze zła staram się poprawiać, przezwyciężając je w sobie. To taka bardzo podstawowa sprawa. (...) Jest zaś tym ważniejsza, im więcej okoliczności zdaje się sprzyjać temu, abyśmy tolerowali zło, abyśmy łatwo się z niego rozgrzeszali. Zwłaszcza jeżeli tak postępują inni”.

Dopiero czuwanie nad swoim sumieniem umożliwia człowiekowi prawdziwą miłość bliźniego. Papież wtedy kontynuował: „Czuwam – to znaczy dalej: dostrzegam drugiego. Nie zamykam się w sobie, w ciasnym podwórku własnych interesów czy też nawet własnych osądów. Czuwam – to znaczy: miłość bliźniego. To znaczy: podstawowa międzyludzka solidarność”.

Prawdziwa zaś miłość bliźniego będzie w sposób niejako automatyczny docierała zarówno w wymiary społeczne, jak narodowe: „Czuwam – to znaczy także: czuję się odpowiedzialny za to wielkie, wspólne dziedzictwo, któremu na imię Polska. To imię nas wszystkich określa. To imię nas wszystkich zobowiązuje. To imię nas wszystkich kosztuje.”.

Rekolekcje adwentowe 15-17.12.2023 r.

Spowiedż adwentowa 16 .12 .2023 w godzinach od 8.30 do 11.00 i od 15.00 do 16.00

Ogłoszenia duszpasterskie

VI Niedziela Wielkiego Postu - Palmowa 24.03.2024 r.

23 marca 2024 19:11

  1. Dzisiaj o 16.45 Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym

  2. Dzisiaj o godz.19. 00 koncert pieśni pasyjnych w wykonaniu chóru Con Anima .

  3. Od jutra do końca września Msze święte wieczorek o godz.18.00. Kancelaria po południu od 17.00 do 17.45. W piątek i sobotę także rano od 8.00 do 9.00.

  4. W środę o 17.30 Nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy i św. Józefa.

  5. W Wielki Czwartek o godz. 18.00 Msza Święta, zwana Mszą Wieczerzy Pańskiej, na pamiątką ustanowienia sakramentów Eucharystii i kapłaństwa. Rozpoczyna ona Triduum Paschalne. Po Komunii Świętej Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony do Kaplicy Adoracji, tzw. Ciemnicy. Adoracja w ciemnicy będzie do godziny 21.30.

  6. W Wielki Piątek adoracja od godz.6.30. Zachowujemy post ścisły. W Godzinie Miłosierdzia Bożego o 15.00 Rozpoczniemy Nowennę przed Świętem Miłosierdzia. Tego dnia na znak smutku i żałoby nie sprawuje się Eucharystii. Liturgia Wielkiego Piątku rozpocznie się Drogą Krzyżową o godz. 17.00. Na zakończenie liturgii Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony do Grobu Pańskiego. Adoracja do godz. 22.00 Zapraszamy na prowadzoną adorację o godz.20.00.

  7. Wielka Sobota jest dniem adoracji Najświętszego Sakramentu w Grobie Pańskim. Adoracja od godz.6.30. Pamiętajmy o tym, kiedy przyjdziemy święcić pokarmy. Poświecenie pokarmów od godz. 9.00 do 11.30 w kościele. Na wioskach od godz.9.00. Jeden Ks. od Piasków Brzóstowskich drugi od Jastkowa. W Brzóstowej poświęcenie pokarmów będzie w świetlicy ok.9.30. Prosimy o pojazdy. Prosimy, aby nie zostawiać koszyków, ale poczekać na przyjazd kapłana. O 15.00 Nowenna przed Świętem Miłosierdzia. W sobotni wieczór rozpoczynamy Wigilię Zmartwychwstania Pańskiego. Uroczysta i najbogatsza w ciągu roku liturgia oznajmi zmartwychwstanie Chrystusa. Rozpoczęcie o godz. 18.00. Przynosimy świece.

  8. W przyszłą Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego Msze Święte: o godz.6.00 Rezurekcja oraz o godz. 9.00, 10.30, 12.00, 18.00 a w Poniedziałek Wielkanocny jak w każdą niedziele. Taca świąteczna na prace konserwatorskie naszego kościoła. Pamiętajmy o zmianie czasu.

  9. Bóg zapłać za ofiary na kościół i na kwiaty. 

  10. Dziękujemy Rodzicom bierzmowanych za posprzątanie naszej świątyni.

  11. Zachęcamy do nabywania prasy katolickiej.

  12. Do nabycia są baranki wielkanocne w cenie 8 zł.

  13. Jubilatom i solenizantom tego tygodnia składamy serdeczne życzenia.

  14. W tym tygodniu pożegnaliśmy śp. Izabelę Wajs Jana Padalca. Wieczny odpoczynek.

Parafia w Ćmielowie

Historia Parafii

 

Miasto Ćmielów, od lat słynące z fabryki porcelany, leży kilka kilometrów na wschód od Ostrowca, w miejscu gdzie rzeka Kamienna w swej drodze ku Wiśle, dotychczas kierując się na wschód, zakręca ostro ku północy. Początki Ćmielowa sięgają przynajmniej wieku XIV. Nieco zamieszania powoduje często występująca w literaturze identyfikacja Ćmielowa z wsią o nazwie Szydłów (lub Szydłowiec). Uważano, że Ćmielów powstał z dawnego Szydłowa, ale jest to tylko część prawdy. Szydłów z całą pewnością znajdował się „w bezpośrednim zasięgu terytorialnym późniejszego miasta Ćmielowa” – pisze profesor Kiryk, a nowe miasto powstało na gruntach dwóch wsi: Szydłowa i Ćmielowa. Związki Szydłowa z miastem Ćmielowem szczególnie ważne są, gdy chodzi o ćmielowską parafię. Wiejska parafia Szydłowa, z chwilą powstania miasta, przekształciła się w miejską parafię ćmielowską. Parafia szydłowska /Scidlow/ leżąca w archidiakonacie zawichojskim, po raz pierwszy notowana jest w roku 1325. Siedemnastowieczny inwentarz podaje datę erekcji parafii na rok 1313, co wydaje się prawdopodobne, skoro w roku 1325 szacowano ją na 3 grzywny dochodu.
W Liber Beneficiorum Długosz pisze o świątyni murowanej z białego kamienia, nie podaje jednak żadnych dat co do jej fundacji i budowy. Nie przytacza także nazwiska fundatora. Znane jest tylko wezwanie kościoła, które przetrwało do dnia dzisiejszego: Wniebowzięcie Najświętszej Marii Panny. Badania architektoniczne ćmielowskiego kościoła, (przeprowadzone przed kilku laty przy okazji wymiany tynków) wykazały, że w jego murach znajdują się dość znaczne partie pochodzące z XIV stulecia. Najstarszą częścią świątyni jest nawa, wymurowana na planie prostokątna, spięta kamiennym cokołem i wzmocniona szkarpami – dziś częściowo wyburzonymi.
Gruntowną przebudowę kościół zawdzięcza Mikołajowi Szydłowieckiemu, już po uzyskaniu przez Ćmielów praw miejskich, czyli po roku 1505. Do nawy dobudowana została od południa kruchta, a od wschodu prezbiterium z zakrystią od północy. Te przybudówki nie posiadają już ani cokołu, ani przypór. W południowej ścianie odkryto i wyeksponowano (rok 1994) pochodzący z tych czasów późnogotycki, kamienny portal, o skromnych oprofilowaniach. Inne późnogotyckie portale znajdują się przy wejściu do nawy od zachodu oraz pomiędzy prezbiterium i zakrystią.
Około połowy XVI stulecia kościół zniszczyli arianie, a sto lat później sprofanowali go Szwedzi. Rekonsekracji ołtarzy dokonał potem Mikołaj Oborski, krakowski sufragan. W latach 1716 –41, kiedy proboszczem był ksiądz Samuel Szwykowski, kościół wyremontowano, wymieniając na nowe: dach i posadzki. Następny proboszcz, prałat Kazimierz Dziewulski, zagospodarował otoczenie kościoła, nadając mu kształt zachowany do dzisiaj. Uzupełnił i nadmurował ogrodzenie, wybudował w jego narożniku wysoką dzwonnicę oraz zasadził drzewa. Przy kościele, od zachodu i południa, dobudował kruchty. Na dachu wystawił wieżyczkę na sygnaturkę, a w nowej dzwonnicy powiesił pięć dzwonów. Najstarszy z nich, ozdobiony jest gotyckim napisem z datą 1528. Na początku wieku XIX przebudowano (zmniejszono) okna, wybudowano też przy południowej ścianie nawy nową kruchtę (trzecią z kolei na tym samym miejscu). Powiększono także kruchtę zachodnią, a w prezbiterium założono kasetonowy strop.

Artykuł pochodzi ze strony: http://dawnekieleckie.pl/cmielow-kosciol-parafialny/

image
KANCELARIA PARAFIALNA

Poniedziałek    17.00 - 17.45

Wtorek              17.00 - 17.45

Środa                17.00 - 17.45

Czwartek           17.00 - 17.45

Piątek                8.00 - 9.00

                          17.00 - 17.45

Sobota               8.00 - 9.00

                          17.00 - 17.45

Kancelaria nieczynna w niedziele i świeta i I piątek miesiąca.

PORZĄDEK MSZY ŚWIĘTYCH

Niedziele i święta
7.00, 9.00, 10.30, 12.00, 18.00

W dni powszednie

7.00 ; 18.00

KONTAKT

Parafia pod wezwaniem Wniebowzięcia NMP

ul. Ostrowiecka 36
27-440 Ćmielów
tel: 15 8612056

parafia.cmielow@vp.pl